Stosowanie terapii manualnej
Czyli leczenie struktur kręgosłupa i stawów obwodowych rękami terapeuty jest przypuszczalnie tak dawne jak długo ludzkość odczuwała bóle w narządzie ruchu. Jest bowiem najbardziej naturalnym sposobem przynoszenia ulgi w cierpieniu jednemu człowiekowi rękami drugiego człowieka. I jak przed wiekami, tak po dzisiejszy dzień rozwoju medycyny, pozostaje jedyną jej dziedziną, w której kontakt terapeuty z chorym jest bezpośredni, a leczenie odbywa się bez pośrednictwa farmakologii, skomplikowanej aparatury czy też noża chirurgicznego.
Terapia manualna zajmuje się badaniem i leczeniem tzw. zaburzeń czynnościowych w narządzie ruchu oraz określeniem przyczyn, które mogły do nich doprowadzić. Głównym działaniem terapii manualnej jest wykrywanie i usuwanie deficytów ruchowych (barier czynnościowych) zarówno w odniesieniu do ruchomości stawów kręgosłupa, krążka międzykręgowego, stawów obwodowych, jak i ruchomości tkanek miękkich związanych z narządem ruchu: skóry, tkanki podskórnej, powięzi, więzadeł, torebek stawowych, ścięgien a przede wszystkim mięśni:
- w przypadku stawów-bariery ruchomości (zablokowań);
- w przypadku mięśni-bariery rozciągliwości przykurczonych włókien mięśniowych;
- w przypadku więzadeł, powięzi i tkanki podskórnej – bariery napiętych, przykurczonych struktur łącznotkankowych;
- w przypadku nerwów – bariery przesuwalności względem tkanek otaczających.
Leczenie i ustępowanie dolegliwości bólowych jest niejako konsekwencją przywracania prawidłowych funkcji narządu ruchu. Służą temu między innymi metody i techniki zabiegowe wykonywane w naszym gabinecie.
Wskazania do terapii:
- bóle kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowego
- bóle promieniujące do kończyn dolnych, górnych
- bóle pochodzenia dyskowego
- lumbago
- „rwa kulszowa”
- „rwa ramienna”
- bóle stawów biodrowych, kolanowych, stóp
- bóle barków, łokci, nadgarstka
- bóle głowy
- bóle klatki piersiowej: przeszywające, opasujące.